2019 Community Citizen of the Year Award Recipients

CouncilYoungSeniorCitizenGroup/Event
AlbanyJasmine ReevesVernice GilliesKate ThomasMad Hatters Tea Party (HeadSpace Albany)
ArmadaleChristine BloomerAndrew John CliftRoleystone Theatre Group
ArmadaleYvonne Waddell
Ashburton (Onslow)Mel Seymour
Ashburton (Pannawonica)Leanne Harvey Pannawonica Gala Association Inc.
Ashburton (Paraburdoo)Andre RumusudFouad NajjarineParaburdoo Teeball Association
Ashburton (Tom Price)Imogen BassettCarly SmithTom Price Tennis Club
BassendeanJeanette Maddison
BayswaterGalvin PhuongPolly LawsonMichelle Hughes Bayswater Historical Society
BoddingtonJoseph FisherGreg MarstonEugene SmalbergerBoddington Medieval Fayre
Bridgetown-GreenbushesEmily ChristieDon PerksCheryl HamenceMen in Sheds
BroomeJazmin Shipway-CarrHelen MacArthurCable Beach Football Club
BusseltonJohn MorrisClive JohnsonBusselton AFL Masters Football Club
CanningElmi Ali YusufBruce Henderson
CarnarvonStephanie LecaGwen ClinchJohn Wheelock Neil Hatt
ChitteringBrian CollierShayne SmithChittering Cancer Support Group
CockburnElizabeth BlightGeoff ebbChristine DuckhamBeeliar Community Voice Inc.
Coorow (Warradarge)Heather Sewell
Coorow (Green Head)Ken TrenowdenDeborah O'Brien
Coorow (Coorow)John Raffan
CorriginLevi EbsaryJackie JonesCorrigin Auskick 'Neu Tech Cup'
CottesloeElla Jean WylynkoRoss BathgateRobyn BenkenCottesloe Coastcare
CottesloeKristy Barrett
CueHelene Salame
CunderdinRebekah BurgesMeckering Earthquake Anniversary Committee
DandaraganTamarin NobleGeorge Mostert
DardanupJayden MeekPankaj SinhaBurekup CWA River Valley Belles
DenmarkCharlie ThorntonPat EvansKen DaviesNornalup Residents and Ratepayers Association Inc.
Derby/West KimberleyCourteney PerryRosmarie WilsonPene BrownDerby Speedway Club
Derby/West Kimberley (Fitzroy Crossing)Mary Aiken
Donnybrook-Balingup Dr Peter RaeColleen Bandy
DowerinShirley Hagboom
DundasDoreen PeckhamEvelyn Reid
DundasJohn Smith
East Pilbara (Newman)Nic MalinsLinda NeilsonMtthew RickettsNewman State Emergency Service
East Pilbara (Marble Bar)Nicholas Hamer
EsperanceRory CloseHelen ScottErica Austen
FremantleSally GambleRonelle BrossardJennifer KaeshagenFremantle Mens Community Shed Inc.
GinginDianne MillarSharon MartinGingin Eagles Football Club
GnowangerupAnthony SwalwellShelley HmeljakOngerup Branch Women in Farming Enterprises
GosnellsTennun SanjaadorjJoel CornwellGosnells Football and Sports Club
Greater GeraldtonCynthia ComeagainKate McConkeyPeter JonesGeraldton Voluntary Tour Guides
Greater Geraldton (Mullewa)Clem KeeffeKevin WeirMullewa Police Station
HarveyRowland BladesPhillip Penny
HarveyRobert George
JoondalupMarcel Masque SalgadoCarmel WardMurray GeneffConnolly Residents Association
KalamundaSharna Gibson
KatanningHajar Muhammad Arthur ToddKerry PalmerDramatic Society
KatanningMaryam Muhammad
KoordaNicholas ChandlerKoorda Parents and Citizens
KulinJock CarruthersTracey NobleKulin Arts Council Inc.
KulinGeoff Hodgson
KwinanaMichellie JonesMichael MetcalfChris ArtemisLaughing Horse Productions
Lake GraceElizabeth CarruthersGeoff SarbourneLake Grace Kukerin Hockey Club
Lake Grace (Lake King)'Lake Kingfest'
Lake Grace (Newdegate)Eileen and Barry NessNewdegate Active Precinct Committee
MandurahRuby LiddlelowAveril RichardsPam BennettDot's Place Mandurah Cancer Council WA Peel
ManjimupGeorgia CliffordMax LefroyGary HunterManjimup Family Centre
MerredinEsther RobartsonMichelle Gethin
MelvilleRyan GarveyDenis Waddams
MorawaJohn PulbrookPaul FeatherstoneNAIDOC 2018 Committee
Mosman ParkOlivia MartinPeter DringGeoff DaveyMosman Park Tennis Club
MurrayCharli Campbell-WarrGwen AtkinsonKarrie-Anne KearingPinjarra Community Kitchen
NannupHeath DobsonHeather RoachDiane NessNannup Craft Group
NarembeenEddie DixonCaroline RobinsonDorca's Clothing
NarroginMichaela PrattLyn HendryJenny EttridgeNarrogin Hospital Auxiliary
NedlandsTheadosia KurniawanJennifer TesslerMaggie Wilde West
NorthamCameron FernihoughCarmel SandsHarry RandhawaWheatbelt Relay for Life 2018 Committee
Peppermint GroveElizabeth Anne (Annie) FogartyMake New and Mend
PerthMark BrisbaneGavin Buckley
PlantagenetGayle UpsonGarry Mulder
PlantagenetLucia Quearry
Port HedlandRowan DannAlfred BarkerTracey GarbinBloodwood Tree Association Inc.
RavensthorpeBruce AlfordMadeleine NormanKylie Thomas
RockinghamGordon Crane Owen FarmerLions Club of Rockingham
RockinghamJoan Fulford
Serpentine JarrahdaleMaxine MartinNeil and Stacey Bartlett
South PerthJemma SchofieldRoss O'NeilAlicia CurtisFood Drive and Foodbank
StirlingLaura Ives HicksWalter KolbHayley SolichStirling Youth Advocates
SwanWilliam PepermansEthel WarrenJimmy CangySwan State Emergency Service
SwanAlexander PeppermansMargaret KidsonHeather Loppolo
Three SpringsMargariet Metsemakers
ToodyayJeff RobertsDebra AndrijichToodyay Op Shop
Victoria ParkJoan SutherlandVic Park trees (Heather Johnstone)
Victoria PlainsOliver ClarkeDianne EdmondsCalingiri Primary School Centenary
WaginTony BaxterRoss and Carol GoldsmithLa Lumiere Committee
WaroonaGreg LewisWaroona Senior Citizens Welfare Committee Inc.
WoodanillingShaun ShackleyKelvin and Bev CrosbyThe Woodanilling Community Christmas Tree
WyalkatchemJasmine BlandSue AdamsWyalkatchem Rotary
YorkIndy McMartinDr John FennRodney CarterBernadette Finestone - York Children's Christmas Party

Media Partners

Proudly supported by Councils across Western Australia